Billur Tansel

3

 

tttttttttt

 

 

 

Seçil Alkış: ARCO’dan aldığınız 2013 Uluslararası Koleksiyonculuk ödülü için neden sizi seçtiklerini düşünüyorsunuz ve  bu ödülün sizin için önemi nedir?

Billur Tansel: IFEMA Amigos de ARCO  sanatı destekleyen, Madrid’de varolan  bir kuruluştur. Çağdaş sanatın çok hızla  geliştiği bu ülkenin en önemli fuarı olan Arco’da dünya sanatının nabzı atmaktadır. Bu kuruluş her sene global çerçevede sanatı destekleyenlere ödül vermektedir. Kurumsal koleksiyonerlik, özel koleksiyonerlik, bireysel girişimler gibi hem ulusal hem de uluslararası kurumları seçiyorlar. Bu sene 2013 ‘A’ uluslar arası koleksiyonerlik ödülünü Elgiz Koleksiyonuna vermeyi kararlaştırmışlar. Bu seçimin en önemli kıstası koleksiyonerlik tutkusunun sosyal sorumluluğa dönüştürülerek, sanatın desteklenmesi ve kendi ülke sanatına uluslar arası görünürlük sağlanmasıdır. Koleksiyoner Can ve Sevda Elgiz’in tutkularını kar amacı gütmeyen bir müzeye dönüştürmeleri ve topladıkları sanat eserlerini kamuya açarak Türk sanatına istikrarlı bir şekilde 12 yıllık katkı ve özverileri içindir.  Bu ödül, topluma büyük bir özveri ile sunulan ve paylaşılan sanata inanmanın  ödülüdür. Dünyada koleksiyonerlerin çabalarına değer verilmesi olarak değerlendirilebilir.

S.A: Türkiyenin ilk çağdaş sanat müzesi olmak bir çok sorumluluğu beraberinde getiriyordur muhtemelen. Bu durumu nasıl yorumlarsınız?

B.T: Bizim kurumumuz özel bir koleksiyon müzesidir. 2001 senesinde kurulmuş Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi ünvanını taşımak yanında şüphesiz başka sorumluluklarda getiriyor.  Koleksiyonumuzu kamuya açmanın yanı sıra genç sanatçı ve küratörlere eser ve projelerini sergileyebilecekleri bir uluslararası platform sunma misyonumuz proje odalarında devam ediyor.  Ayrıca açık arşiv odası yoluyla sanatçıların tanıtımına devam ediyoruz.  2012 senesinde müzenin üzerinde kurulmuş olan açık hava sergi alanı da gene aynı amaca hitab ediyor, burada da değişen, ve koleksiyona ait olmayan heykeller ve açık hava eserleri sergileniyor.  Müze bünyesinde organize edilen gerek sanatçı konuşmaları, gerek panellerle güncel happeninglerle buluşturuluyor izleyici, sanatla birlikte yaşamak bir hayat biçimi olarak sunuluyor.

elgiz2

S.A: Elgiz koleksiyonu sergileyerek çok büyük bir hizmet veriyorsunuz Türk toplumuna. Proje bazlı sergiler yapıyorsunuz ancak ana sergi olarak sürekli koleksiyonunuzu sergilemek niyetinde misiniz?

B.T: Koleksiyonun sergilenmesi, izleyicilerle paylaşmak koleksiyonerliğin bir misyonu, sanat eseri aslında hiçbir zaman hiç bir bireye ait olmuyor, koleksiyonerler sadece onları süreli olarak muhafaza ediyor.  Nesilden nesile bu evsahipliği devam ediyor çoğu zaman. Proje bazlı sergilerde yapıyoruz.  Ama koleksiyonun sergilendiği anahol ikiye bölündü geçen sene, sürekli sergi bölümünde koleksiyonun olmazsa olmazları sergilenirken, süreli sergi bölümünde değişen konseptli sergiler, yeni etkinlikler yer alıyor çoğunlukla.

S.A: 2013 senesi için nasıl bir sergi ve etkinlik programınız var?

B.T: 2013 senesinde önemli projeler yer alacak müzede. Şu anda anaholde süreli sergi alanında “Yabancılaşma/ Başkalaşma” isimli bir koleksiyon seçkisi yer alıyor.  İki genç sanatçınında katılımlarıyla gerçekleşen bu sergi Mayıs ayına kadar izlenebilir. Müzenin üzerinde bulunan 1500 m2lik alan geçen sene değişen açık hava sergileri için çağdaş sanata kazandırıldı.  Bunun dışında terasta, İstanbul’da ilk kez gerçekleşecek olan land art projesi için çalışmalara başlandı, Avusturalya’lı sanatçı Andrew Rogers’ın çalışmaları gönüllü izleyicilerin katılımıyla 15 Nisanda başlayarak açılışı 18 Nisan’da gerçekleştirilecek. Gene geçen sene 40 yaşın altında genç sanatçılar için başlatılan Teras Sergileri <40 gelenekselleştiriliyor ve 2013 Haziran’da açılacak olan 2. genç sanatçı sergisi için genç sanatçıların proje öneri portfolyoları ile 14 Nisana kadar  müzeye başvurmaları bekleniyor.

S.A: Bir çok sanatçı bilir ki onlar ‘sanatçı’dır. Koleksiyoner olmanın da bu duruma paralel olduğunu düşünür müsünüz?

B.T: Kesinlikle, koleksiyonerde koleksiyoner olduğunun bilincindedir.  Buda çok önemli bir sorumluluk duygusu getirir beraberinde, sanatçıya destek olmak, gelişiminde rolü olmak, koleksiyoner olarak bir öncü olmak, yeni ve farklı projelerin takipçisi olmak.

S.A: Türkiyede işlevsel olarak devam eden iki büyük çağdaş sanat müzesi var. İstanbul Modern ile olumlu ya da olumsuz nasıl karşılaştırıyorsunuz Proje4L’yi?

B.T: İstanbul Modern büyük katkıda bulunuyor Türkiye’de sanatın gelişimine, bu alanda her özel girişimin, kurumun bu yelpazede yer alması ülkemiz için bir zenginliktir. Biz farklı bir kuluvarda yer alıyoruz, Özel bir Koleksiyon Müzesi olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  Amacımız ortak, izleyicilerimize yeni ufuklar açmak.

S.A: Sanat sizce bir yatırım mıdır?

B.T: Ekonomik olarak birşey söyleyemem ama Sanat şu anlamda bir yatırımdır, gelecek nesillere farklı bir vizyon sunma imkanı verir.  Sanatla yaşama alışkanlığını almış bir çocuğun hayata bakış açısı da farklı olacaktır. Onlara güzel ve aydınlık ufuklar yaratıp, farkındalıklarını arttıracaktır. Evrensel bir lisandır.

S.A: Yurtiçi ve yurtdışında bir çok galeri, müze ve fuar geziyorsunuz. Türk Sanatını nasıl konumlandırıyorsunuz?

B.T: Yurtiçi ve yurtdışı galeri, müze ve fuar gezmek bize Türk Sanatını daha objektif bir açıdan değerlendirme imkanı veriyor.  Dünyanın sınırları yok olmaya başladıkça, sanat genel anlamda daha üniversel bir boyuta taşınıyor.  Sanat ve sanatçılar birlikte daha büyük bir planda rol alıyorlar.  Türk sanatı da her geçen gün gelişiyor ve dünya gözleri bizim ülkemize dönüyor.  Genç bir popülasyonumuzun olması, tarihi mirasımız, ve dünya sınırlarının yavaş yavaş yok olmaya yüz tutması dinamik, heyecan verici yeniliklere imza atmamıza sebep oluyor.

S.A: Genç sanatçılara önermek istediğiniz bir şey var mı?

B.T: Genç sanatçılara her zaman duyularının açık olmasını, gözlemci olmalarını, yeniliklerin ve gündemin farkında olmalarını tavsiye ederim.  Onlar yeni nesillerimizin gözleri, duyuları, çok önemli misyonlar taşıyorlar, bunun bilincinde olup, bu sorumluluk duygusu ile sanatımızı her geçen gün daha yukarılara taşımaları….

Loading...