ELMGREEN & DRAGSET İLE 15. İSTANBUL BİENALİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Mıchael Elmgreen and Ingar Dragset. Photo ©Clınt Spauldıng/Patrıck McMullan.

Elmgreen & Dragset : ‘’Sanat, toplumsal bir iyilesme surecinin baslangıcıdır ve bu surecte birlik oldugumuzu gostermeliyiz.’’ 

16 Eylul- 17 Kasım arasında gerçekleştirilecek olan 15. İstanbul Bianelinin küratörleri Elmgreen ve Dragset ikilisi (Michael Elmgreen ve Ingar Dragset) New York’taki Flag Sanat Vakfında bir panele katıldılar. Biri Danimarka diğeri ise Norveç doğumlu olan iki sanatçı, daha önce yaptıkları karamizaç dolu ve sosyo-kültürel temalı çalışmalarıyla daha önce Venedik başta olmak üzere aralarında İstanbul’un da dahil olduğu çeşitli bienallerde yer almışlardı.

Toplam iki saat süren panelde, sanatçıların geçmiş projeleri ve yaptıkları komisyonlara odaklanıldı. Ancak panelin asıl odağı İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 15. İstanbul Bienali’ydi. Sanatçı ikili, seyircilerden gelen ‘’Türkiye’de son yasananlar sizi endişelendiriyor mu?’’, ”Sansürlerin, baskının ve sınırlamaların bu kadar yoğun hissedildiği bir ortamda, beklentileriniz nelerdir?’’ gibi sorulara ilginç yanıtlar verdiler.

Photo: Courtesy of Veronıque DUPONT/AFP/Getty Images vıa Art Productıon Fund.

”Biz sanatın toplumsal bir iyileşme sureci olduğunu düşünüyoruz ve bu süreçte birlik olduğumuzu göstermeliyiz. Elbette Türkiye’de son yasananlar cok endise verici. Ancak birçok ülkede çeşitli problemler oluyor ve nitekim hepsi birbiriyle bağlantılı. Bu yasananlar bizi geri çekmiyor, hatta çalışmak için daha enteresan bir ortam hazırlıyor. Kendimizi özellikle özgürce ifade edemediğimiz zaman sanatın önemi artar ve herkesin anlayamayacağı bağımsız bir dil haline gelir. İstanbul Bienali bu acıdan bizim için çok önemli çünkü, bu bienalin gerçekten toplumsal dayanışmayı arttıracağını ve farklı fikirde olan olan insanları bile bu zor zamanlarda bile aynı dil altında toplayacağını düşünüyoruz.”

JASMIN KOHEN

Elmgreen & Dragset, renderıng of “Van Gogh’s Ear” (2016).
Photo: Courtesy of the Publıc Art Fund.

Loading...