KUAD GALERİ – Mutsuz Hazır – Nesne

w6 yeni.indd

KUAD Galeri, MarcelDuchamp’ın Bisiklet Tekerleği (1913) ve Şişe Kurutucusu (1914) adlı ilk iki hazır-nesne’ sinin 100. yılında;

Gülçin Aksoy, Songül Boyraz, HeraBüyüktaşçıyan, Lydia Dambassina, IvanEgelski, Erol Eskici, Şakir Gökçebağ, Hakan Gürsoytrak, PravdoliubIvanov,Serhat Kiraz, Komet, Murat Morova, Tunca Subaşı, Ahmet Öktem, Çağrı Saray,Vahit Tuna, Uygur Yılmazyapıtlarından oluşan bir sergi sunuyor.

Sergi başlığı, Marcel Duchamp’ın 1919 yılında Buenos Aires’ten kız kardeşi Suzanne Duchamp ve eşi Jean Crotti’ye talimat göndererek yaptırdığı bir hazır-nesneye gönderme yapıyor.

Günümüzde nerdeyse hazır-nesne olmayan bir sanat yapıtı türü var mı diye sormaktayız. Ya da 100 yıldır bizi uğraştıran bu hazır-nesne’nin egemenliği nereye kadar? Sanat yapıtıgünümüz küresel piyasasındaki değeriyle bir tüketim malı olmaktan kurtulabilir mi? 100yıl önce belirlenmiş olan kapitalist sistemin bir ögesi olarak sanat yapıtının geleceğinedir? Evet birçok sanat yapıtı hazır-nesne’dir, diyebiliriz; ancak birçok sanat yapıtı dahazır-nesne’ye karşın üretilmektedir. Bu şu anlama geliyor: Hazır-nesne olmazsa olmaz bir gerçekliktir; başka sanat türleri bu gerçekliğin bilincinde olarak, bu gerçekliğe karşınüretilmektedir.Sergi, sanat anlayışları ve üretim biçimleriyle dünden bugüne hazır-nesne’yi kullanan veçeşitli içerik ve estetikte yorumlayan sanatçıların retrospektif ve güncel işlerini sunuyor.

Loading...