MERVE ŞENDİL İLE KRALİYET SERİSİ ÜZERİNE

MERVE SENDIL_PORTRE

  1. Kraliyet serini hazırlama sürecini anlatır mısın? Hem düşünsel anlamda hem de üretim anlamında. 

Referanslarını güncel gerçeklikten alan ancak tamamen hayal ürünü olan hikayeler ve yerler kurguluyorum. Bu serinin de ana odağı yazdığım ve ana kahramanın kurduğu krallık ile sonlanan hikayeydi.

Çoğunlukla, aşina olduğum mekan ve tanıdığım kişilerden uzakta kendimi her şeye yabancılaştırdığım bir alan  oluşturarak başlıyor yaratım süreci. Ne kadar yabancılaşırsam kendimi güvende hissedebileceğim bir kurgusal evren yaratmam kolaylaşıyor. Hikayede anlattığım kraliyet de onlardan biri.

Yazım sürecinde çizdiğim eskizler üzerinden giderek teknik ve malzeme kullanımı açısından değişken bir yol izliyorum. Tek bir malzemeye bağlı kalmadan düşünmek üretim sürecinde beni oldukça özgür hissettiriyor.

Merve Şendil_Nereye_2014_Tuval Üzerine Akrilik Yün

  1. “Büyükten küçük”  isimli işin toplam seri içindeki yeri nedir? Kendi başına ne ifade ediyor? 

İşlerimin bir aradayken birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarıyla beraber tek başlarına da ayakta durmaları benim için çok önemli. Bu duruma gösterdiğim hassasiyetin sonucu olarak her iş farklı serilerin içinde kendine bir alan oluşturabiliyor.

Bu iş de onlardan biri. Boyu 2 cm. olan bir şamdan. Hazır nesnelerin boyutuyla oynayarak  kurguladığım masalsı evrene izleyen için dahil olmayı kolaylaştırmayı, gerçeklik denilen şeye farklı bir noktadan bakıla bilineceğini hatırlatmaya çalıştım.

Merve Şendil_Kraliyet Senfonisi_2014_Bakır ve Polyester

  1. Kraliyet serini nereye vardırmayı düşünüyorsun? Aklında oluşturduğun bir yön var mı?

Son kişisel sergim olan “What if” ‘te kendisini tamamen gösteren bu seri, yeni üretimlerimde de devam ederken beraberinde ona eklemlenebilecek seriden farklı işler de tasarlıyorum.

Merve Şendil_Büyükten Küçük_2014_Pirinç

Loading...