NEJAT SATI

000020

Geriye doğru bakarsan Nejat Satı’nın sanatsal macerasını nasıl özetlersin?

Daha minimalleşen bir üretime evrildim diyebilirim. Aklımda olan bir yapıyı yavaş yavaş sade bir hale dönüştürdüm. Farklı biçimlerde devam eden bir çok yapıtı disiplinli bir şekilde birbirlerinden ayırarak devam ettirmeyi denedim. Böyle de yapabildiğimi düşünüyorum. Daha yol çok uzun. Devamını beraber göreceğiz.

Mayıs’ta Londra’da açılacak olan kişisel sergin hakkında biraz ön bilgi verir misin?

Son 3-4 yıl da gerçekleştirdiğim işlerin artık en rafine ve en monokron işlerinden oluşuyor diyebilirim. Biraz melankolik ve biraz da son yıllarda yaşadığım yaşamın bende bıraktığı izlerden oluşacak. Hem toplumsal hem de bireysel izlerle beraber, biraz sert ve estetik bir dil yakaladığımı düşünüyorum. Soyut bir dil bir çok insana aynı yapıt içerisinde çok farklı şeyler söyleyebilir, hissetirebilir. Bu sergiyi de bu şekilde oluşturmaya çalışıyorum.

Uluslararası alanda da tanınmaya başlayan bir çağdaş sanatçı olarak kendini nasıl konumlandırıyorsun?

“Bilemiyorum altan”

Çok sosyal gözüksem de içe dönük yaşayan biriyim. Bu biraz yorucu ama ne yazık ki benim tercihim değil. Eskiden çok şey söylerken artık susmayı tercih ediyorum. Bu yüzden geride durmaya çalışıyorum, gözükmeyi sevmiyorum. Atolyesinde üreten çok gözükmeyen birisiyim. Böyle devam etsin istiyorum. Umarım becerebilirim.

nefs_10_45x55cm

Nefes, 45x55cm, 2015

siyah_strüktür_30x90cm_2015

Siyah, 30x90cm, 2015
Loading...