RAMAZAN BAYRAKOĞLU

SENA _ 240x167 cm _ Pleksiglas üzerine endüstriyel akrilik boya _ 2015

Efe Korkut Kurt: Galeri Lelong’da 10 Eylül’de açılacak olan serginiz hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Ramazan Bayrakoğlu: Lelong Galeri’de yapacağım bu sergi hem bu galeri ile yapacağım ilk sergi hem de yurtdışında kişisel olarak açacağım ilk sergi, bu yüzden biraz da gerginim aslında. Sergi için diğer işleri bırakıp özellikle uğraştım, bu sergide büyük boy 8 resim sunacağım, 3 pleksi ve 5 adet kumaş resim olacak. Serginin genel tematik derdini “HUZURSUZ” olarak tanımlıyorum.

Bu serginin bütün görsellerini bu tematiğe bağlı olarak kendim fotoğrafladım. Özellikle figür çalışmalarında zorlandığımı söyleyebilirim, oyunculuk deneyimi olmayan modelleri kullandım, gerçekten hiç şikayet etmeden saatlerce bana katlanmak zorunda kaldılar ve iyi bir sonuç için ellerinden geleni yaptılar. Benim tecrübesizliğim onların deneyimsizliğiyle birleşince oldukça zorlandık.

Özellikle portre çekimlerinde elde etmeye çalıştığım etki sinema karesi duygusuydu.  Fakat fotoğraf makinesi ile bir film atmosferi yaratmak çokta kolay olmuyor gerçekten. Öncesi ve sonrasında da yapılması gereken bir sürü ara aşama çıkıyor. Öğrenmem gereken çok fazla şey var,  bunun çok farkındayım fakat bu benim için yeni bir alan ve kendimi geliştirmek için elimden geleni yapıyorum.

Bir sanat eserinin kaynağının başka bir sanat eseri olması fikri benim içini önemli, fakat burada özellikle önemsediğim ilk kaynağın da bana ait olması. Resmi hepsinin üstünde bir yere koyuyorum, resme konu olacak durumu sinematografik bir prodüksiyonla hazırlayıp kurgulamak ve sonra onu resme dönüştürmek gittikçe geliştireceğim bir yöntem olacak. Lelong’a sunduğum resimler bir bakıma bunların ilk makul örnekleri diyebilirim

Efe Korkut Kurt: Küresel ölçekte bilinirliği ve etkisi olan bir galeride sergi açmanın öncelediği  konular nelerdir?

Ramazan Bayrakoğlu: Öncelikle bu küresel ölçekte bir galeri olma durumu benim koşullarımda çok ciddi bir baskı yaratıyor. Böyle bir galeri ile çalışmak beni doğrudan uluslararası bir sanatçı yapmıyor elbette, bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var. Fakat uluslararası galeriyle çalışmak bu ölçekte bir sanatçı olmak için plan ve proje yapmanızı sağlıyor. Bu koşularda düşünme hızınız, kalite anlayışınız, profesyonel duruşunuz yeniden biçimleniyor ister istemez.

Lelong benim için gayet iyi bir galeri, fakat bu galeride çalışmak kendi başına yeterli değil, eğer bir galeride çalışıyorsanız taşıyıcı figür haline gelmeniz gerekir, böyle bir gücü de hissediyorum aslında, fakat galerinin diğer sanatçıları kadar uluslararası deneyimim yok. Daha fazla diyalog daha fazla dolaşım, daha fazla tecrübe bu serginin öncelediği konular ve muhtemelen bu ilk sergi benim için yeni bir sürecin başlangıcı olacak,

ELFİN _ 241x158 cm _ TUval üzerine kumaş dikiş _ 2015

Efe Korkut Kurt: Bu sergide daha önceki sergilerinizle plastik, imgesel veya teorik açıdan bir düzlem farklılaşması var mı?

Ramazan Bayrakoğlu: Bu sergideki resimler yapmayı planladıklarım ve daha önce yaptıklarımın tam arasında bir yerlerde duruyor. Bir geçiş resimleri serisi diyebilirim. Resimleri sinema estetiğiyle örtüştürme isteğimi bu sergide daha iyi gerçekleştirdim. Resimlerin ortaya çıkarma süreci bir sonraki süreç için inanılmaz bir deneyim kazandırdı. Ne yapmam gerektiğin daha iyi biliyorum artık.

Resimlerim daha güçlü, daha gerilimli bir teorik alt yapı ve buna uygun bir görsellik benimde fazlasıyla talep ettiğim bir şey. Pleksi ve kumaş resimlerimin tümünü önüme koyup baktığımda teorik düzlemin daha güçlü olması gerektiğini fazlasıyla fark ediyorum. Yeni projelerin ana hedefi de bu zaten. Fakat bunu karikatürleştirilmiş bir basitlikte ve doğrudanlıkta yapmayı düşünmüyorum elbette. Benim için mesajın sanat eserindeki doğrudanlığı bir sığlığın, basitliğin göstergesidir. Kendi resmime iyi diyebilmem için şimdiki anın ötesine taşabilen belirsizlikleri olabilmeli. Söylemesi kolay ama yapması kolay da bir şey değil bu.

AYLİN _ 194x156 cm _ TUval üzerine kumaş dikiş _ 2015

SENA _ 137x197 cm _ TUval üzerine kumaş dikiş _ 2015

Loading...