Serpentine Gallery – Rosemarie Trockel: Kozmoz

lon

rosemarie_trockel_prime_age

1952’de Schwerte, Almanya’da doğan Rosemarie Trockel uzun süredir etkileyici ve özgür çalışmalarıyla tanınan bir sanatçı. Kozmoz’da farklı disiplinler üzerine konumlandırdığı bir çalışma sergiliyor. Serginin merkezindeki yeni çalışmaları İngiltere’de henüz görülmemiş işlerden oluşuyor. Trockel’in konstelasyonları, temaları ve şekilleri baz alındığında doğa ve insan eliyle yapılmış birer eşya klasmanında.

Kozmoz, sanatçının geçmiş ve gelecekteki disiplinler arasında fikirlerin bulunabilmesi için yer açmaya ilgisini yansıtıyor. Sergide sanatçının işleriyle sergilenmek üzere seçilmiş objeler sanatçıyla küratör Lynne Coke tarafından seçilmiş, objelerin tamamı doğa bilimleri ve doğa tarihine göndermeler yapar nitelikte. Botanik uzmanı Maria Sibylla Merian öncülüğünde yapılan suluboya resimler, Leopold ve Rudolph Blaschka tarafından yapılmış olan ve daha önceleri canlı örneklerine ulaşamayan doğa bilimcilerinin araştırmalarında kullandıkları çeşitli omurgasız hayvan modelleriyle birlikte sergileniyor.

Kozmoz,doğal tarih ve modern sanat müzelerinde camlı bölmelerde sergilenen eserlerden çağdaş galerilerdeki beyaz kübik yerleştirmelere doğru değişen tarihsel bir sergi kronolojiisi de sunuyor. Bu çerçevede, yetenek ile el beceresi arasındaki ilişkiyi vurgulayarak, usta gözetiminde ya da bireysel çalışan sanatçıların Trockel’in geleneksel çalışma disiplinlerini dönüştüren tarzının etkisiyle ortaya çıkardıkları çalışmalara odaklanılıyor. İşlerde kullanılan objeler, bilgiyle deneyim arasında yankılanan ilişkiyi açığa çıkaran bir kozmoz yaratıyor ve bu da bizi yeni keşiflere çıkmaya teşvik ediyor.

Bu sergi Lynne Cooke küratörlüğünde ve Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia organizatörlüğünde, Serpentine Gallery ortaklığıyla hazırlandı.

www.serpentinegallery.org

 

Loading...