THE DIALOGUES I: A COLLECTION OF TURKISH CONTEMPORARY ART

Küratör: Efe Korkut Kurt

Sanatçılar:

Harun Antakyalı, Eylül Aslan, Kezban Arca Batıbeki, Alper Bıçaklıoğlu, Kadriye İnal, Huri Kiriş, A. Cem Şahin, Merve Şendil, Sait Mingü

The Dialogues I: A Collection Of Turkish Contemporary Art” sergisi, Türkiye Çağdaş Sanatı’ndan bir seçkiyi, dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olan The Armory Show sanat fuarına paralel olarak Mana Contemporary’de izleyiciyle buluşturacaktır. 3-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek sergi, İstanbul ile New York arasında çağdaş sanat üzerinden kurulacak bir diyoloğun ilk ayağı olacak. 

 

THE_Dialogues_1_Poster

 

New York ve İstanbul dinamik sosyal hayatları ve sanatçılar üzerinde yarattığı yankılarla iki farklı şehir. Farklı sosyal sınıflardan ve mekânlardan çok sayıda insanın bir arada yaşadığı böylesi büyük iki metropolde sanatın her zaman süregelen bir gelişim gösteriyor olmasıysa tesadüf değil. Bu sebeple bu iki şehirden iki farklı sanatçı topluluğu “THE DIALOGUES” serisinde çağdaş sanatın sınırlarını keşfetmeyi ve bir bağ kurmayı hedefliyorlar.

İlk sergi New Jersey’in en tanınmış çağdaş sanat alanlarından biri olan Mana Contemporary’de Apostrope NYC’nin sergi mekânında düzenleniyor. Türk çağdaş sanatçılarının işlerini bir araya getiren “The Dialogues I: A Collection Of Turkish Contemporary Art” sergisi yeni figüratif sanat ve yeni medya, resim, fotoğraf, baskı ve heykel gibi farklı medyumlarla yapılan yeni pop sanatı kapsamındaki kültürel fragmanların yeniden üretimini yansıtmayı amaçlıyor.

Sergi, Hudson Nehri’nin hemen öte yakasındaki New York’ta 2- 5 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek dünyanın en önemli sanat olaylarından biri olan The Armory Show ile aynı tarihlerde yapılmak üzere planlandı. Dolayısıyla The Armory Show’a paralel bir etkinlik olarak oluşturulan bu sergi, dünyanın çeşitli yerlerinden sanatseverleri bir araya getirmeyi ve onlara Türk Çağdaş Sanatını tanıtmayı amaçlıyor.

Sergide Harun Antakyalı, sokak sanatını, kanvas üzerinde yarattığı beton etkisi taşıyan işleriyle iç mekan duvarlarına taşıyor. Genç Türk sanatçı Eylül Aslan feminizm üzerine düşüncelerini analog fotoğraflarıyla yansıtıyor. Türk Çağdaş Sanatı’nın tanındık sanatçılarından biri olan Kezban Arca Batıbeki Türkiye’nin farklı çevre ve sınıflarından kadınların kendilerini nasıl var ettiklerini yeni bir bakış açısıyla sorguluyor. Alper Bıçaklıoğlu grafiti benzeri serigrafi  ve Türkiye’nin sokaklarını yansıttığı akrilik işleriyle sergide yer alıyor. Kadriye İnal, sergide kadınlar üzerine kurguladığı heykellerini sunuyor. Huri Kiriş ustaca bir teknikle ürettiği yağlıboya tablolarıyla yaşadığı toprakların sosyal kaosunu yansıtıyor.

Sergi için A. Cem Şahin büyük bir metropolde yaşayan bir insanın bilinçaltının karanlık yönlerini gösteren baskılar üretirken Merve Şendil uzak bir nesnenin pikselleri gibi görünen emsalsiz tekniğini resimlerinde yansıtıyor. Son olarak, Sait Mingü’yse c-print diasek monte edilmiş baskılarıyla toplumu ve insanları sorguluyor.

KEZBAN GIRL WITH PEACOCK 2, 2008_low

Kezban Arca Batıbeki, ‘The Gırl Wıth Peacock’, 2008

ALAN İSTANBUL

ALAN İstanbul‘un ana hedefi, bağımsız ve yenilikçi çağdaş sanatın üretimine katkıda bulunmaktır. Mekansal, sosyal ve finansal unsurların sanat için harekete geçirilmesi amaçlanmaktadır. ALAN İstanbul dünya çapındaki çağdaş sanat hareketinde yer almak,  dünya çapında yapılan sanatı İstanbul’a getirmek ve İstanbul’da üretileni dünyaya taşımak için kurulmuştur.

ALAN İstanbul çağdaş sanat içinde yer alan sanatçıların hem yerel hem de uluslararası sergi ve projelerine ev sahipliği yapmaktadır. ALAN İstanbul plastik ve görsel sanatlar kapsamındaki sergilere ek olarak performansların sergilendiği, video ve film gösterimlerinin yapıldığı yaşayan bir sanat ortamıdır. ALAN İstanbul sanat galerisi olmakla birlikte, özgür ve bağımsız bir sanatsal eylem mekanıdır. Bünyesinde yer alan “Proje Odaları” kapsamında ALAN İstanbul sosyal etkileşimin farklı anlatım araçlarına da kapılarını açmaktadır.

ALAN İstanbul farklı disiplinlerdeki sanatçıların ve tasarımcıların çalışmalarını sergileyebilecekleri ve kentin kültürel anlamda en yoğun bölgelerinden birinde izlenebilir olacakları bir mekandır. Bu açıdan ALAN İstanbul sadece fiziksel değil sosyal bir mekan olarak da işlev görmeyi ve sanatsal çalışmaların sosyal etkileşimin bir parçası olmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Hem mekansal anlamda hem de gerçekleştirdiği sergiler ve projeler bağlamında İstanbul sanat ağının değişmez bir parçası haline gelen ALAN İstanbul dinamik çağdaş sanat izleyicisinin ajandasındaki daimi yerini almıştır.

Kalıcı koleksiyonunda yer alan eserleri ve konusunda uzman ekibiyle, koleksiyonerler için güvenilir bir başvuru kaynağı olan ALAN İstanbul koleksiyonlarını geliştirmek, sunmak, sonraki nesillere ulaşacak koleksiyonlar oluşturmak isteyenler ya da sanat koleksiyonculuğuna yeni başlayanlar için danışmanlık sunmaktadır.

MANA CONTEMPORARY, NJ

Eski ve çok büyük bir tütün deposunda kurulmuştur; sanatçı stüdyolarını, sergi alanlarını ve bu alanlara ilişkin yan hizmetleri bir araya getiren tek bir mekan olarak gelişmekte olan yaratıcı zümre için iletişim ve işbirliği olanağı sağlamaktadır.

Ziyaretçiler Mana’da gerçekleşen bütün projelere benzersiz bir erişim hakkı edinirler ve ilk elden çok çeşitli sanat-yapım teknikleri ve sunumlarını deneyimlerler. Saydam ve kapsamlı bir yaratıcılık merkezi olarak Mana, çağdaş sanata derin ve özel bir yaklaşım önerir.

2011’de kurulan Mana Contemporary, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en geniş ve en yaratıcı çağdaş sanat organizasyonlarından biridir. Bütüncül mimari tasarımı sayesinde Mana daha büyük bir yaratıcı zümre için istisnai hizmetler, alanlar ve programlama imkanı sunmaktadır. Aslen 1890’da kurulmuş Jeysey Şehrindeki hızla büyüyen popüler lokasyonu zamanla iki milyon metrekareyi geçen bir alanı kapsayacaktır.

Mana’nın adeta bir arı kovanını andıran yapısı sanatçılar ve sanat dünyası aydınlarının fikir alışverişine olanak tanıyor. Farklı disiplinlerin uygulayıcıları -resim, heykel, fotoğraf, dans, film, ses ve performans dahil olmak üzere- deneyselliği, işbirliğini ve karşılıklı ilhamı teşvik eden ve geleceği düşünen bir çevrede yan yana çalışıyorlar.

Harun Antakyalı,Untitled, Mixed Media, 4x50x35 cm,2012_low

Harun Antakyalı,Untıtled, Mıxed Medıa, 4x50x35 cm,2012
Loading...