artSümer – Fulya Çetin “nehir altı nehir”

artsümer

FCETIN-isimsiz-2012 sal_1

Bizden istenen, ferahlatıcı ve bilgilendirici bir suda tenimizde kutsanmış olanın kokusunu hissettiren bir

şeyde baştan aşağıya yıkanmış halde geri dönmemizdir. Her kadının bu […] nehrin altındaki nehre

girme potansiyeli vardır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes

“Nehir Altı Nehir”, insan doğasına dair halleri, kırılganlığı, kopukluğu farklı bağlamlarda katman katman açan bir nehir-dünya. Her eserin bir anlam tetikleyicisi olarak okunabileceği bu dünyada Fulya Çetin, izleyicisini nehrin altındaki nehre girmeye ve orada kendi yolculuğuna çıkmaya çağırıyor. Öyle ki, izleyici her resmin davet ettiği anlam katmanlarına dalabilir ve sezgilerini takip ederek kendi rotasını çizebilir.

Fulya Çetin’in geçtiğimiz birkaç yıl içinde ürettiği yağlıboya resim ve desenlerden oluşan bu serginin

yukarıda bahsedilen nehir-altı-nehir dünyasına girdikçe farklı manaları ortaya çıkarmak konusunda bir vaadi vardır. Bu yüzden de eserlerin kolektif olarak en belirgin özelliğinin, zıt ya da çatışan anlamları, bakılan her yeni resimle katman katman açmaları olduğu söylenebilir.

Çetin, bazı resimlerinde, hareketli bir anı yanlış pozlanmış ya da dondurulmuş bir dijital görüntü gibi estetize ederek tuvale taşırken, hem dijital estetikle resim estetiğini birleştiriyor, hem de bu estetikten doğan anlamları sorgulatma imkanı tanıyor.

Kırılganlık, çatışma, temassızlık gibi temalar etrafında şekillenen eserlerin birbiriyle olan bu derin bağı ve iç içe geçen anlamları herkesi kendi nehir-dünyasına götürebilir. Tam da bu yüzden, zig-zaglar, paralellikler, çaprazlar şeklinde birbirine bağlanan resimler, izleyiciyi kendi zayıflıklarını ve temassızlıklarını fark ederek bu nehir-altı-nehir’de baştan aşağı yıkanmaya davet ediyor.

 

Loading...