SAİT MİNGÜ

SONY DSC

Eserlerinin yaratım sürecinden bahsedelim. Bu süreç Sait Mingü için nasıl işler?

Yaratım süreci kişiden kişiye göre değişkendir, ancak bu süreç benim için çalışma zamanı geldiğinde başlayıp sergi bittiğinde biten bir eylem olmadı hiç bir zaman. Görsel hafızam her zaman kuvvetli olmuştur. Beyin her zaman okuduklarını, seyrettiklerini, dinlediklerini kaydedip, biriktirip unutuyor. Kalan parçalardan oluşturduğum imgelerle çalışıp, ortaya çıkan sonuca “resim” diyorum.

Gözlem üzerine çalışıp, hikâyeyi genellikle resim yaparken kendim oluşturuyorum. Üzerine izleyici olarak siz de kendi hikâyenizi yazıyorsunuz. Bütün bu süreci besleyip diri tutmak için de atölyeye düzenli olarak giderek kendimi sürekli disiplinde tutmaya çalışıyorum.

Jellyfish

Denizanası Üzerine Bir Tartışma / A Converstaion about A Jellyfish // C-Print Diasek Mount // 180×59 cm // 2016

Kullandığın teknik, eserlerinin anlamsal içeriğine ne yönde hizmet etmekte?

Ben figüratif – ekspresyonist bir ressamım. Şu anda kullanmış olduğum teknik klasik tekniklerle yıllarca çalıştıktan sonra, figür resmini nasıl daha çağdaş bir hale getirebilirim düşüncesiyle çıktığım yolda vardığım nokta. Eskizlerimi yaparken ya da yapacağım resmi kafamda oluştururken malzemesi ile birlikte düşünüyorum.  Akrilik ya da suluboya çalışırken malzemenin beni kısıtlayacağını düşündüğüm imgelerde kullandığım dijital teknik, sahip olduğu sonsuz olasılıklar sayesinde bana serbest oyun alanları sunuyor. Bu sonsuz olasılıklar hedefi tam belirlememişseniz korkutucu, çünkü yaptığınız işin içinde sonuca varamadan kaybolma ihtimaliniz de var.

Son sergin ‘Canlılar’daki işlerin çıkış noktası nedir?

İnsan ve doğa. Daha önceki sergilerimde de zaman zaman işlediğim şehir-insan-doğa teması bu sergimin ana çıkış noktası oldu. Daha fazla katman ve element kullanarak oluşturduğum eserlerin dil birliği hem malzemeden, hem de içinde bulundukları tezat ve gerçeküstü ruh hallerinden besleniyor.

BlindfoldedKörebe / Blindfolded // C-Print Diasek Mount // 160×110 cm // 2016
Human_Natureİnsan Doğası / Human Nature // C-Print Diasek Mount // 110×160 cm // 2015

Loading...